Creative Graphics Blaster 16MB Nvidia RIVA TNT CT6710 AGP Retro Graphics Card
Creative Graphics Blaster 16MB Nvidia RIVA TNT CT6710 AGP Retro Graphics Card
Couldn't load pickup availability
Creative Graphics Blaster 16MB
Nvidia RIVA TNT CT6710
Retro Graphics Card
Creative Graphics Blaster 16MB (part number CT6710) is a desktop graphics processing unit, based on NVIDIA Riva TNT 16 MB. The GPU is fabricated on 350 nm manufacturing process, and sports TwiN Texel architecture. The card has graphics clocked at 90 MHz. Furthermore, it has 2 pixel shaders, 2 texture units, and 2 ROPs. The Graphics Blaster 16MB comes with 16 MB of SDR memory. Because the memory operates at 110 MHz, and utilizes 128 bit bus, the effective memory bandwidth is 1.76 GB/s. The GPU supports AGP 2x interface, and needs a single motherboard slot.
Creative Graphics Blaster 16MB specifications
Name / Brand / Architecture |
|
| Manufacturer: | Creative |
| Model: | Graphics Blaster 16MB |
| Part number: | CT6710 |
| Based on: | NVIDIA Riva TNT 16 MB |
| Target market segment: | Desktop |
| Die name: | NV4 |
| Architecture: | TwiN Texel architecture |
| Fabrication process: | 350 nm |
| Transistors: | 7 million |
| Bus interface: | AGP 2x |
Frequency |
|
| Graphics clock: | 90 MHz |
Memory specifications |
|
| Memory size: | 16 MB |
| Memory type: | SDR |
| Memory clock: | 110 MHz |
| Memory clock (effective): | 110 MHz |
| Memory interface width: | 128-bit |
| Memory bandwidth: | 1.76 GB/s |
Cores / Texture |
|
| ROPs: | 2 |
| Pixel shader processors: | 2 |
| Vertex shader processors: | 0 |
| Texture units: | 2 |
| RAMDACs: | 250 MHz |
Video features |
|
| Maximum VGA resolution: | 1920 x 1200 x 32 bpp |
Performance |
|
| Pixel fill rate: | 180 Megapixels/s |
| Texture fill rate: | 180 Megatexels/s |
| Polygon throughput: | 6 million triangles/s |
External connectors |
|
| Standard display connectors: | VGA |
Dimensions |
|
| Width: | Single-Slot |
Other features / Support |
|
| OpenGL support: | 1.2 |
| DirectX support: |
6.0 |
SHIPPING TO THE UNITED STATES BACK ONLINE VIA POSTAL SERVICES AND USPS
European postal services have lifted their suspension on shipping packages to the United States. They created an app to prepay tariffs and custom duties.
Now with the option ECONOMY SHIPPING you will get your item delivered with USPS. Custom duties and tarrifs are PREPAID within the shipping amount.
You won't be paying anything else at delivery. This is the reason economy shipping is still a bit pricey.
Expedited Shipping still available as an option.
DISCLAIMER: Due to ebay only having the option to create shipping policies based on weight and not value I reserve the right to cancel orders for items that weight less than 500gr packaged but are over 120$ in value. Since the tariffs are included in the shipping and the shipping is based on weight, the difference is too big and the prepaid tarifs will end up higher than the shipping stated on the listing. Some times I will just bare the extra cost mself but for light and expensive items it's better to contact me for an accurate shipping quote. For anything else, it should be fine as I found a shipping cost ratio between weight and value that covers them.
Share

PLEASE NOTE: Some products may have more than one piece available in quantity, so the one you receive might not be the exact one pictured. But images are not deceptive. The item you'll receive will be the same or better condition than pictured.